ИСТОРІЯ ЛІКУВАННЯ
ОГЛЯД СВІТОВИХ ТЕХНОЛОГІЙ
ЗАПИТАННЯ / ВІДПОВІДЬ
Історія лікування
ПОШАРОВА ТЕХНІКА "КРОК ЗА КРОКОМ"
ПРИ ВИРІШЕННІ СКЛАДНИХ КЛІНІЧНИХ ЗАВДАНЬ ПРЯМИХ
РЕСТАВРАЦІЙ ЗУБОВ ПЕРЕДНЬОГО ВІДДІЛУ.

Автор статті Dr. Fahl DDS Директор інституту Fahl Art & Science in Aesthetic Dentistry Institute in Curitiba, Brazil.

Автор перекладу: Кондратьєв Ілля Сергійович, лікар-стоматолог ортопед

Абстрактна частина

Ця стаття є другою частиною, продовженням циклу статей, присвячених консервативної, ефективною, і художньої філософії для виконання естетичних реставрацій з композиту, заснована на принципах імітації природної форми, кольору, і функцій обумовлених особливостями прикусу. Дана стаття описує послойную техніку прямих реставрацій фронтальних зубів для вирішення повсякденних клінічних задач, включаючи препарування, художнє нанесення і розподіл шарів, а також відповідає на питання: як надати роботі цільну структуру, зробити кордон переходу природних тканин зуба і композиційного матеріалу невидимою використовуючи коректні техніки фінішної обробки та полірування.

Клінічна техніка розподілу композиту при прямій реставрації

Реставрації були створені з використанням хроматичної та ахроматических технік. Мета: пояснити читачеві як правильно вибрати і застосовувати різні реставраційні системи засновані на ідеальних оптичних і фізичних даних для стабільного досягнення та природного колірного ефекту реставрації

Шаблон
Pic_1

Спочатку був створений шаблон 2.1 зуба який був створений в хроматичної техніці, і 1.1 зуба в ахроматической техніці (рис. 1) Для створення 1.1 зуба ахроматичним способом був використаний композит Vit-l-escence (Ultradent Products; South Jordan, UT). Порівняльний аналіз обох реставрацій показав схожість і близькість у відтінку, кольорі та насиченості. Під час моделювання шаблону було дуже важливо наносити композит створюючи ріжучий край для подальшого подання про світлопроникності і ефекті мамелонов вестибулярноїповерхні реставрації. Це дозволяє оцінити правильність вибору відтінку і необхідну товщину композитних шарів ріжучого краю обох зубів.

Силіконова матриця

Після того як була зроблена силіконова матриця, вона була акуратно обрізана трохи вестибулярним лінії ріжучого краю, що дозволяє краще уявляти кінцевий вигляд форму та обсяг майбутньої реставрації та її ріжучого краю. В процесі розрізання силіконової матриці був створений необхідний контур переходу ріжучого краю в вестибулярну поверхню.

Препарування зуба
Pic_1

Створені довгий і виражений скіс вестибулярної частини зубів і лингвальная борозна за допомогою борів і M862-009 і М50-014 (Axis Logic Sets by Newton Fahl, Axis Dental; Coppell, TX) Проведена примірка, яка підтвердила правильність препарування зубів і готовність подальших етапах реставрації . (рис 2)

Протокол

Після препарування на поверхні зубів, було завдано однокомпонентний бонд агент (PQ, Ultradent). Матеріал рівномірно розподілений по поверхні, полімеризовані лампою (Valo, Ultradent) в плині 10 секунд.

Інкрементне (поступальний) відтворення

Перед тим як почати моделювання та наносити композит, було важливо зрозуміти, як необхідно наносити матеріал і як повинні переходити один в одного шари. Використовуючи зонд в матриці зроблена розмітка вздовж лингвальной борозенки так, щоб її можна було бачити фронтально. Це дозволяє розмежувати шари композитної реставрації і запобігає зайве внесення композиту.

Ахроматична колірна схема зуба №8, 1.1-композитна лингвальна полка

Перед тим як приступити до ахроматической техніці, була сформована лингвальна полка відтінку Pearl-Amber з емалевого композиту (Vit-l-escence PA). Матеріал видавлений зі шприца скачати в кульку, потім, щоб досягти гладкості та плавності лингвальной поверхні, матеріал був конденсованих і розподілений по внутрішній поверхні матриці максимально тонким шаром. Після цього матриця була щільно встановлена на зуби і композит конденсованих в область лингвальной борозенки інструментом для контурування.

Pic_1

Для змочування контурируется інструментів та художніх Брашей, під час процедури, був використаний 45% наповнений композит-зволожувач низькою в'язкості (Ultradent) (* Матеріал поліпшує адаптацію реставраційних матеріалів, перешкоджає передчасної полімеризації, запобігаючи пересихання основного композиційного матеріалу змочуючи його) Однак, дуже важливо обмежити застосування цього засобу, так як надмірне використання цього матеріалу тягне за собою зміну фізичних властивостей композитів. Отже, злегка змоченим інструментом, композитний матеріал тонким шаром розподілений по напрямку до ріжучого краю. При необхідності цей шар можна нівелювати по товщині для досягнення більш естетичних результатів та індивідуальних особливостей (Рис 3 підпис лингвальная полку з ахроматической емалі повинна бути не товщі 0,3 мм). Для видалення надлишків матеріалу були використані гнучкі контурируется інструменти (IPC-L, Cosmedent; Chicago, IL)

Регулювання товщини шару композиту проводилась за допомогою візуального контролю матриці, зокрема товщина контролювалася шляхом спостереження за зміною кольору просвічувати через моделювальний матеріал силіконової матриці. (де шар тонше там яскравіше). Коли необхідна товщина була досягнута, поверхня композиту був згладжена художніми брашами (№1 та № "2 Cosmedent). Під час згладжування дуже важливо не змістити матрицю, утримуючи її в правильній позиції, без надлишкового тиску, уникаючи стиснення силікону і його деформації. Так була створена лінія ріжучого краю яка надалі могла піддаватися коригуванню. Після згладжування матеріал був фотополімерізован протягом 5 секунд.

Після полімеризації силіконова матриця була видалена, оголивши лінгвальну полицю з емалевого композитного матеріалу. Товщина шару полки була 0,37 мм, є оптимальною товщиною для початкового шару для досягнення бажаних оптичних ефектів, дозволяючи в подальшому отримати шар реставрації зразок природної емалі. Для видалення надлишків матеріалу зі суміжних областей було використано хірургічне лезо №12 (Bard-Parker, Aspen Surgical; Caledonia, MI)

Хроматична колірна схема зуба №9, 2.1-Композитная лингвальна полка

На матрицю тонким шаром завдано молочно-білий, напівпрозорий наногібридні універсальний композит (відтінок АМ, Venus Diamond, Heraeus; South Bend, IN). Матеріал також був конденсованих в

Pic_1

лінгвальну борозенку, надається необхідна форма. Цей композит був обраний на основі його пластичних характірістіки і оптичного ефекту. І хоча він досить жорсткий, він не дає тріщин і розривів, внаслідок що чиниться на нього тиску, дозволяючи лікарю моделювати з потрібним йому натиском.

Використовуючи IPC-L, матеріал було підрізане раніше описаним способом розподілений і конденсованих у напрямку до різального краю. Як і в ситуації з сусіднім зубом було необхідно контролювати товщину на цьому етапі процедури. Різцевий міжзубний проміжок був очищений за допомогою IPC-L, особливо там де розташовуватимуться контактні пункти, з наступним розгладженням підвернути частини лингвальной полки. Потім матеріал був швидко "прихоплений" полимеризационной лампою для затвердіння лингвальной полки. На цьому етапі процедури контакт зліва був акуратно відкритий, обидва зуба повинні демонструвати однакову товщину а так же оптичні ефекти. (рис 4 Разово засвічені лінгвальні полки обох центральних різців, представляють із себе янтарно-білі колірні варіації опалесцентной складової нейтральній емалі)

Ахроматична колірна схема зуба №8, 1.1-Накладення штучного дентину

Спочатку для моделювання штучного дентинного шару був використаний відтінок А 3 дентин (Vit-l-escence) Даний композит зажадав два шари для створення ефекту мамелонов. За допомогою нанесення першого шару, був створений первинний контур, накладений пізніше наступний шар доповнив і завершив остаточні кордони. У формуванні меж контура, було критично перекрити скос композитом до повного зникнення демаркаційної лінії. Різцева порція дентинного шару композиту була конденсованих у напрямку до лингвальной бороздке, створюючи необхідний простір між дентином і різцевим краєм лингвальной полки, яке далі буде заповнено іншими светопроводящімі шарами композиту. Дентинний композит був додатково розподілений, перекриваючи скіс до повного зникнення кордонів переходу. На цьому етапі не повинно бути видно ніяких граней і уступів, поверхня дентину повинна бути злегка випуклою, не повинна бути увігнутою, імітувати натуральні анатомічні кордону емалево-дентинного з'єднання.

Pic_1

Для виконання даного етапу використовувався інструмент Hollenback # 6 дозволяє акуратно моделювати мамелонов з дентину. (Рис 5) Цього разу, матеріал розподіляється трохи вперед до ріжучого краю не доходячи до нього. Необхідно створити складний "пальцеподібним" візерунок мамелонов, наслідуючи природному розташуванню тканин дентину. Якщо обсягу композиту недостатньо, то необхідно скачати композит у формі кулі і розподілити його там де слід. У підсумку поверхню матеріалу повинна бути як би "струнної" частина мамелонов найближча до ріжучого краю повинна мати фестончастий пальцевидний візерунок. Для оцінки простору необхідного для емалі і меж реставрації був використаний заздалегідь підготовлений воскової шаблон (WAX-UP) Це дозволяє передбачати контури цервікальної третини, середньої третини і різцевої третини композиції і представляти обьем будующей реставрації.

Хроматична колірна схема зуба №9, 2.1-Накладення штучного дентину

Для моделювання використаний нано наповнений дентинний композит (Filtek Supreme Ultra, 3M Espe; St. Paul, MN) високої щільності і матовості. так як

Pic_1

даний тип матеріалу важливо наносити одноразово, (одним шаром) було важливо правильно визначити необхідну кількість матеріалу для даного шару, щоб не перевищити надалі кінцевий об'єм реставрації. Після формування первинного геометричного контуру, були створені мамелонов і подовжені у відповідності з викладеними принципами. Форма мамелонов була створена так само як в зубі №8, 1.1, що наближає нас до створення ідеальної естетики. У перебігу цього етапу зміни в товщину шару повинні вноситися виходячи з уявлень об'єму і форми майбутньої реставрації. В даній клінічній ситуації, товщина шарів обох реставрацій повинна бути приблизно однаковою. (Рис 6 Якщо Ісскусственная дентин вибраний і накладено правильно, то він повинен натурально виглядати в кольорі і матовості, зливатися з природними тканинами зубів (мімікрувати).

Ахроматична колірна схема зуба №8, 1.1-Накладення прозорого шару емалі
Pic_1

Переливається (перламутровий) прозорий матеріал блакитного відтінку (Vit-l-escence) був використаний для відтворення наурально опалесцентних і глибокої напівпрозорості навколо і між мамелонов одночасно з №9, 2.1 для контролю обсягу і форми (рис 7 Ефект прозорості був використаний на обох зубах для створення натуральну опалесцентних і глибоку прозорість між і навколо мамелонов). Матеріал був скачаний в циліндричну форму на зразок мотузки, накладено і конденсованих (утиснений) в область навколо мамелонов, для досягнення необхідного ефекту прозорості. Так як він трохи липкий, в порівнянні з рештою композитами, вивертом для більш легкої роботи з прозорим композитом, є акуратне змочування зволожувачем для композиту всіх інструментів, що використовуються для моделювання і видалення надлишків. Таким чином, прозорий матеріал заповнив вестибулярную різцеву лінію і куточки, надлишки були видалені щоб створити зайву прозорість. Потім матеріал разглажени пензлем з подальшою полімеризацією.

Хроматична колірна схема зуба №9, 2.1-Накладення прозорого шару емалі

Використаний нано-гібридний опаловий композит, (IPS Empress Direct, Ivoclar Vivadent; Amherst, NY) для додання композиції натуральної опалесцентних і глибокої напівпрозорості між і навколо мамелонов так само як і в ситуації з зубом №8, 1.1. Матеріал був скачаний, обрізаний і конденсованих заповнюючи порожнину навколо мамелонов. Також композит був моделирован, разглажени пензлем і полімеризовані.

Хроматична колірна схема зуба №9, 2.1-Нанесення основної маси

Так як основна мета цієї статті-продемонструвати як домогтися необхідного кольору, відтінку і властивостей характеризують хроматичну і ахроматичну емаль, спочатку мала бути накладена Vita емаль на зуб №9, 2.1 для створення тривимірної колірної бази, після чого можна приступати до моделировке зуба №8 , 1.1 використовуючи non- Vita емаль. Накладення основи починається з лівої частини різця, створюючи колір, відтінок і обьем пришеечной частини. Як вже раніше сказано основна емаль створює бажаний відтінок реставрації всього лише єдиним шаром Vita based емалевого композиту. Ця техніка працює, коли коли фінальний колір і відтінок підмета дентинного ядра, не вимагає колірної корекції. .

Нано-наповнений композит з сферичними субмікронними частками (Estelite Sigma, Tokuyama America) був обраний для для моделювання хроматичної емалі, так як сферичні компоненти

Pic_1

матеріалу забезпечують хороші фізичні характеристики при моделюванні, а так же чудово поліруються. Такий композит маючи природну форму єство зливається з підлягають, Естесственно тканинами зубів.

Орієнтуючись на контур ріжучого краю, продиктований лингвальной полицею, наносимо матеріал по різцевою бороздке (рис 8 підпис таже Матеріал був розподілений з поступовим убуванням товщини у напрямку до різального краю з різцевою третини, більша частина матеріалу видалена на резцовой і контактних поверхнях залишаючи простір для ефекту емалі ) залишаючи мамелонов злегка видимими.

Далі композит був разглажени кистями, забезпечуючи плавний колірний перехід між шарами реставрації.

Створення фінальних обрисів - Зональна морфологія

На цьому етапі реставрації, проводиться нанесення шарів для створення первісного контуру і кольору проксимальних ділянок зуба №8, 1.1 і №9, 2.1 відповідно; далі відновлення центральних часткою. Далі буде продемонстрована техніка послідовного нанесення композиту з урахуванням його особливостей і оптичних властивостей.

Ахроматична колірна схема зуба №8, 1.1-Нанесення основного емалевого шару, проксимальні поверхні.
Pic_1 Pic_1

Так як дентинний шар був відновлений в кольорі А3, а ахроматические емалі Pearl Frost і Trans Frost використовувалися для проксимальних і центральних часткою реставрації відповідно, для зміни первісного кольору А3 в необхідний А2, з'явилася можливість регулювати колір між цими двома відтінками допомогою товщини шарів.

(рис 10 Ахроматична емаль нанесена на всю поверхню для додання композиції більшої матовості і прозорості та отримання необхідного кольору) Матовий, напівпрозорий Pearl Frost було завдано на всю поверхню проксимальной частки. На більш пізніх фінальних етапах нанесення ахроматичності емалі так само регулює колір дентину і дозволяє отримати кінцевий відтінок А2, центральна частка повинна бути завершена шаром матеріалу Trans Frost для додання ледь видимого відтінку дентинного шару центральної частини. На мезиальную і дистальних поверхнях матеріал Pearl Frost конденсировался у напрямку до ріжучої частини. Матеріал спочатку вносився з легким надлишком, надлишки потім видаляються. Так само були створені світловідбиваючі і светопреломляющие області композиції для внесення натуральних світлових характеристик поверхні реставрації. Далі матеріал був разглажени кистями і полімеризовані. (рис 11 після моделювання емалевого шару, для поліпшення художніх властивостей емалеві шари повинні бути перемішані на їхніх кордонах, для отримання більш природного відтінку)

Хроматична колірна схема зуба №9, 2.1-Нанесення основного емалевого шару, проксимальні поверхні.
Pic_1

Так як колір і відтінки вибиралися відповідно за допомогою колірної гами Vita (Estelite Sigma A2) акуратне колірне сполучення різних відтінків порівнянних з природними тканинами зубів, дозволяє створити велику глибину і меншу кольоровість в необхідних областях зуба №9, 2.1 (рис. 12 Для моделювання проксимальних ділянок №9, 2.1 використаний микрофо з тими ж оптичними характеристиками як і гібрид використовуваний для №8, 1.1) для додання проксимальним часткам необхідних оптичних характеристик як №8, в реставрації №9 використаний мікронаповненим Incisal Medium shade (Renamel Microfill, Ultradent). Це демонструє як два матеріали наповнені різним розміром частинок (разнонаполненние Vit-l-escence Pearl і Renamel Micriofil Incisal Medium) розташовуючи в порядку гібрид, а потім Микрофо, можуть виробляти візуальний ефект ахроматических емалей. Матеріал наноситься одномоментно, розподіляється і як би розтирається створюючи контури проксимальних часткою реставрації, далі використані кисті для згладжування контурів і створення гладкої поверхні шару. Далі слід полімеризація.

Ахроматична і Хроматична схеми №8 (11) і №9 (21) Нанесення основного емалевого шару, Центральні частки

Для того, щоб продемонструвати взаємодію щільного Микрофо композиту з субмікронними частинками і средненаполненного гібрида,

Pic_1

що відрізняється більшою пластичністю, був обраний композит Vit-l-escence Trans Frost для моделировки центральних часткою реставрації обох зубів (рис 13,14 non Vita композит більш прозорий ахроматичний гібридний композит обраний для центральних часткою обох різців для забезпечення більшої видимості дентинного шару через емаль) Trans Frost було накладено так само і на проксимальні ділянки, між вертикальними раніше створеними проксимальними частинами переходячи на контактні поверхні там де обьем трохи менше, ніж гребені проксимальних часткою.

Це останній етап створення оптичних характеристик центральних часткою обох різців після нанесення Trans Frost. Незважаючи, що проксимальні частки різців зроблені з різних матеріалів з однаковими оптичними властивостями. На цьому етапі немає приводу для занепокоєння, що проксимальні частки були покриті композитом. Під час фінішної обробки цей шар сошліфуется для додання композиції оптимальних контурів і обьема реставрації, а так же первинних анатомічних ознак. Коли реставрації будуть надається остаточна форма будуть досягнуті шари Estelite Sigma і проксимальний Renamel Microfill. В завершення етапу створені міжзубні проміжки і реставрації придані більш гладкі контури кистями, з подальшою фотополімеризацією.

Створення контурів і фаціальні інцізальних кутів №8, 1.1 і №9, 2.1 зубів
Pic_1

Для досягнення потрібної форми ріжучого краю використовувався полірувальний диск (Sof-Lex, 3M Espe) встановлений шліфує поверхнею всередину що б прибрати відблиски (можливо для кращого сприйняття форми). Накладена силіконова матриця для контролю довжини та об'єму ріжучого краю і фаціальних поверхонь. Для формування натуральних контурів вестибулярних поверхонь, олівцем намальовані вертикальні кордону, і проведена шліфовка фінішним диском різцевою третини (від цервікальної поверхні у напрямку до різального краю) розміряними, повторюваними рухами. Рис. 16 (Для створення натуральних фаціальних площин намальовані прикордонні лінії до куточків ріжучого краю, потім проведена шліфовка для створення вестибулярної площині різців для створення первинної анатомії)

Вертикальні перехідні лінії і проксимальні кути №8,1.1 і №9, 2.1 зубів
Pic_1

Після проведення розмітки контурів олівцем, вертикальними лініями розмежовують вестибулярні і проксимальні поверхні для встановлення візуальних меж їх найкращого положення починаючи з кутів вгору до шийки, за допомогою червоного диска (Sof-Lex) на дуже малій швидкості і візуальним контролем під різними кутами, для досягнення симетрії , були злегка відкриті контактні поверхні (міжзубні проміжки). Різкі переходи поверхонь були також згладжені. рис 17 (Обробка вздовж прикордонної лінії і розкриття міжзубних проміжків і додання композиції симетрії) Прямі кути ріжучого краю повинні бути виражені, навіть якщо реставрація в цілому має округлі форми. Різцева частина міжзубного проміжку оброблялася тим же диском на малій швидкості. Відразу після цього цим областям була додана необхідна форма виходячи з основної характеристики форми зубів (Квадратна, трикутна, кругла) що створює симетрію.

Вторинна анатомія №8, 1.1 і №9, 2.1 зубів
Pic_1 Pic_1

Для досягнення вторинної анатомії реставрації були так само намальовані олівцем всі лінії і кути. Намальовані довгі центральні осі зубів делящие зуб на третині відповідно до анатомічної будови центрального різця. рис 18 (Фінішна обробка наінается з довгого гострокінцевого алмазного бору (пламевідний) (F888-012, Axis Dental) погойдуються рухами шліфуються центральні частки зменшуючи їх обьем, підкреслюючи таким чином проксимальні частки). рис 19 (вторинна анатомія створюється ігловідним (у статті пламевідний) алмазним бором зменшуючи обьем реставрації і виділяючи проксимальні частки. Для перевизначення часткою був використаний алмазний бор для шліфовки центральній частині і для створення дельтавидних борозенок вестибулярної частини сужающихся у напрямку до шийки. Далі використовувався м'який силіконово -карбідний полир (Jiffy brush, Ultradent) для переривчастої полірування реставрації круговими рухами. Також така поліровка дозволяє поверхні текстуру.

Третинна анатомія №8, 1.1 і №9, 2.1 зубів

Після використання силико-карбідного полірується, з'ясувалася необхідність створення третинної анатомії. За допомогою алмазного бору з максимально низькою швидкістю обертання зворотно-поступальними рухами поверхня була разглажени. Потім знову використовувався карбідний полир для полірування й створення необхідної мікро текстури. Були заокруглені гострі елементи реставрації (Sof-lex помаранчевий і жовтий)

Фінішна обробка та полірування №8, 1.1 і №9, 2.1 зубів
Pic_1 Pic_1

Проведена візуальна перевірка симетрії і потім використовувався округлений гумовий полир для обробки центральної частки реставрації сошлівовивая непотрібний обьем, пом'якшуючи і надаючи поверхні гладкість. Лингвальная поверхня оброблена спочатку алмазними борами а потім силіконовими полірується. Незважаючи на те, що реставрації створювання в різних техніках і за допомогою різних матеріалів і вносилися різними об'ємами, фінішна обробка і полірування однакова для обох реставрацій.

Pic_1

Для первинної полірування використовувалися бавовняні бархатисті диски (Brasseler USA; Savannah, GA) рис 22 (були використовувалися замшеві і бавовняні диски для додання полірованої поверхні необхідного блиску властивого естесственной емалі) Остаточний блиск був досягнутий гнучкими дисками (Flexibuff, Cosmedent). Поліровка спершу проходила під сильним тиском і на високій швидкості, потім на малій швидкості і з меншим тиском, застосуванням полірувальної пасти. В результаті отримані абсолютно схожі реставрації відрізнити від натуральних зубів. рис 24 (Закінчені реставрації мають однаковий колір і оптичні характеристики, не відрізняються від зубів поруч), 25 (оптичні властивості дентинних і емалевих композитів правильно підібрані і повторюють натуральну анатомію шарів природною зубів).

Висновки
Pic_1

Послідовні реставраційні методики представлена в першій частині статті, названа Vita (хроматична) і не Vita (ахроматична) дозволили створити дві схожі за колірним характеристикам реставрації. Також показано можливість, вибору різних брендів з подібними фізичними і оптичними властивостями для створення індивідуальних відтінків в реставрації. Наявність великого вибору композиційних матеріалів, представлених на сучасному ринку і володіють різними особливостями, змушує доктора розуміти не тільки розуміти відмінність але і представляти ефект поєднання матеріалів та їх колірного переходу чотирьох вимірах (площинах) для додання роботі схожості з натуральними тканинами зубів.

В цілому композитна система повинна включати в себе дентинні відтінки, хроматичні і ахроматичні емалі, і на додаток осветляющие відтінки. Однак, незважаючи на те, що деякі бренди мають продукт, що дозволяє самостійно отримати високу естетику, число лікарів, які вважають за краще комбінування двох і більше систем, використовуючи окремі відтінки і специфічні характеристики у створенні необхідних характеристик шарів реставрації збільшується. Основною перевагою такого підходу є те, що доктор може сам створювати набори для вирішення клінічних ситуацій на свій смак виходячи зі своїх переваг. Як тільки доктор стає повною мірою знайомий з особливостями і властивостями композитів, такими як, колір, прозорість (або непрозорість), полируемость, опалесценция та ін. Ймовірність отримати передбачуваний естетичний результат істотно збільшується. Послідовно викладені в цій статті прийоми демонструють можливість отримувати раз за разом, аналогічних естетичних результатів, завдяки протоколам, заснованим на знанні матеріалів та їх оптичних і фізичних властивостей.

Закінчення

З досягненнями науки в галузі матеріалознавства, стоматологи можуть більш художньо і передбачувано імітувати природні зуби, роблячи їх не відрізнятись від поруч стоять, функціональними і красивими. Імітуючи природні форми і колір, не варто забувати про функції. З впровадженням нових композитних систем, які володіють кращими характеристиками можуть досягатися і поліпшені результати, однак, в кінцевому рахунку, стоматолога, як художнику, необхідно розуміти принципи роботи з композитними системами і як з їх допомогою імітувати природну будову тканин зуба.